News

Światowy dzień żywności

Our Head of Food Service makes you aware

opublikowany 10/10/2022

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności.

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Została powołana w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w celu podnoszenia świadomości społecznej na temat światowych problemów żywnościowych oraz wzmacniania poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.

Czy wiesz, że według danych Eurostatu ponad 50% żywności marnuje konsument końcowy, a 12% gastronomia? Na szczycie listy produktów, które wyrzucamy jest pieczywo, następnie owoce i warzywa, a na końcu wędliny.

W Dussmann Polska dbamy o to, aby produkować tyle, ile potrzebują nasi konsumenci. Kupujemy świeże, zdrowe produkty dobrej jakości, często od lokalnych dostawców, a także pieczemy własny chleb i produkujemy wędliny. Nieustannie edukujemy naszych konsumentów i partnerów o tym, jak ważne jest poszanowanie produktu.

Nie marnuj jedzenia! Kupuj tyle, ile potrzebujesz, a nie „na stanie” lub „była promocja”. Najlepiej iść do sklepu z kartą i kupić tylko to co tam zapisałeś, zapytać o wielkość/wagę posiłków w restauracji, a resztę zabrać "na wynos" - reszta na talerzu pójdzie do wyrzucenia.

Warto również wiedzieć, że istnieją dwa podejścia do oznaczania daty przydatności do spożycia danego produktu: data przydatności do spożycia: „należy spożyć do” lub data minimalnej trwałości: „najlepiej spożyć przed”.
Spożywać do czasu wystąpienia obaw związanych z bezpieczeństwem żywności. Mówi o okresie przydatności do spożycia przed wskazanym terminem, po którym żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta i może szkodzić zdrowiu. Taką etykietą oznacza się mięso, wędliny i jogurty.
Najlepiej spożyć przed odnosi się do jakości żywności. Tak długo, jak postępujesz zgodnie z instrukcjami przechowywania na etykiecie, żywność będzie jadalna nawet po upływie daty przydatności do spożycia, ale może nie mieć tego samego smaku i konsystencji. Więc niekoniecznie musisz go wyrzucać po tej dacie. Taką etykietę stosuje się zwykle dla produktów suchych: mąki, cukru, makaronów, masła i olejów.

Smacznego dnia!